Mekatronik Programı

Resim

Ders Dağılım Tablosu

MEKATRONİK PROGRAMI

Makine, elektronik, yazılım ve kontrol mühendisliğine dayanan; çok kontrollü bir mühendislik dalıdır.Mekanik ve elektronik bileşenlerden oluşan, verileri algılayıcıları (sensörler) yardımıyla çevre ortamdan algılayan, toplamış olduğu bu verileri kontrol donanımları (mikroişlemciler v.s.) ve hafızasındaki yazılımlar aracılığı ile yorumlayan ve gerekli kararları alabilen, tahrik elemanları (aktüatörler) ile de gerekli tepkileri veren tüm makineler, cihazlar ve sistemler birer mekatronik sistemlerdir. (Mekatronik Programı - Mekatronik Bölümü)

Algılayabilen, ölçebilen, karar verebilen ve bu karar yönünde hareket edebilen otomatik makineler (yani mekatronik sistemler) savunma sanayiinde, güvenlik sistemlerinde, makine sanayinde, endüstriyel otomasyon sistemlerinde, tıpta, tarımda, bankacılıkta, madencilikte ve birçok alanda kullanılmakta ve her geçen gün kullanım alanı artmaktadır.  (Mekatronik Programı - Mekatronik Bölümü)

Günümüzde yaygın olarak kullanılan gece görüş sistemleri, mayın tarama robotları, otomatik stoklama sistemleri, fotoğraf makinaları, videolar, çamaşır-bulaşık makinaları, bankamatikler gibi sistemler ve ürünler birer mekatronik sistemlerdir.
Yüksekokulumuzda, bu sistemler üzerine sanayinin ihtiyaçlarını karşılayacak kişiler yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.(Mekatronik Programı - Mekatronik Bölümü)

MEZUN OLACAKLAR (Mekatronik Programı - Mekatronik Bölümü)

Mekatronik Programı başarı ile tamamlayanlara ön lisans diploması ve “Mekatronik Teknikeri” ünvanı verilir. Hazırlanan müfredat ve yürütülen faaliyetler neticesinde öğrencilerin güncel üretim teknolojilerini etkin bir şekilde kullanmaları, bakım ve onarımlarını yapabilmeleri hedeflenmektedir. Bu doğrultuda mezun olan öğrenciler almış oldukları her bir meslek dersi için uzmanlaşıp, gerek kamu  gerekse de özel sektörde; teknik servisler, bakım-onarım birimleri, elektrik-elektronik ve mekanik montaj ve demontaj işleri, mikrokontrolör programlama, elektrik-elektronik ve makina cihaz imalat fabrikaları, elektronik tasarım büroları, kontrol ve kumanda sistemleri, PLC programlama, pnömatik-hidrolik sistemler ve robotik alanlarında çalışabilecekleri gibi, kendi işlerinide kurabilirler.

Mekatronik Programını bitiren öğrenciler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde;

  • ElektrikMühendisliği
  • Elektrik-ElektronikMühendisliği
  • ElektronikMühendisliği
  • ElektronikveHaberleşmeMühendisliği
  • İmalatMühendisliği
  • KontrolMühendisliği
  • MakineMühendisliği
  • MekatronikMühendisliği
  • UzayMühendisliği

Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

GÖREVLER
- Tasarlanan projelerin üretiminde çalışır.
- Akıllı cihazların geliştirilmesi için araştırma, inceleme ve ölçümler yapar,
- Mekatronik sistemlerin (Elektro-mekanik cihazların) montajı-demontajı, test, servis, bakımını ve kontrolünü yapar,
- Mekanik ve elektronik arızaların giderilmesini sağlar,
- Mekatronik, makine ve elektronik mühendislerine yardım eder,.
- Sorumluluk alanına giren kalibrasyonları, ölçüm ve ayarları yaparak aletlerin verimli çalışmasını sağlar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- PLC (programlanabilir mantık kontrol ünitesi) cihazı,
- Bilgisayar ve bilgisayarlı makineler,
- Makine ve elektrik-elektronik araçlar için kullanılan aletler (Osiloskop,Avometre,ayva,lehim vb.)
- Atölyedeki genel araç ve gereçler. 
- Direnç, kondansatör, entegre devre, transformatör gibi elektronik devre elemanları,
- Güç Kaynakları.

MESLEĞIN GEREKTIRDIĞI ÖZELLIKLER

Mekatronik Teknikeri olmak isteyen;
* Sayısal yeteneğe sahip,
* Matematik ve Fen alanına özellikle fizik konularına ilgi duyan,
* Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, çizim yeteneğine sahip,
* Dikkatli, ayrıntıları algılayabilen, tasarım gücü kuvvetli,
* Mekanik yeteneği olan, elektronik makinelerle çalışmaktan hoşlanan,
* Sabırlı, sorumluluk sahibi,
* Işbirliği ve yeniliklere açık,araştırıcı,
* Gözlerinde aşırı kusur bulunmayan,
* Algılama, sayı ve sembollerle akıl yürütme, karar alma ve analiz etme yeteneğine sahip
kimseler olması gerekir.(Mekatronik Programı - Mekatronik Bölümü)

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Mekanik ve elektronik cihazların üretim,bakım onarımı ve işletilmesi ile ilgili faaliyette bulunan işyerlerinde çalışırlar.Görevini genellikle makine başında gerektiği duruma göre oturarak veya başka pozisyonlarda yaparlar. Çalışma ortamı kapalı olup zaman zaman gürültülüdür. Beraber çalıştığı kişilerle ve müşterilerle iletişim kurar.(Mekatronik Programı - Mekatronik Bölümü)
ÇALIŞMA ALANLARI VE IŞ BULMA OLANAKLARI

Mekatronik teknikerleri kamu ve özel kurum ve kuruluşlarda teknik eleman olarak çalışırlar. Özellikle bilgisayarlı makinelerin hızla geliştirildiği günümüzde özel sektörde, sanayide, atölyelerde çalışma şansına sahiptirler. Mekatronik teknikerleri çalışma alanları ile ilgili kendi işyerlerini açabilirler.(Mekatronik Programı - Mekatronik Bölümü)
MESLEK EĞITIMININ VERILDIĞI YERLER

Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının Mekatronik önlisans programında verilmektedir.(Mekatronik Programı - Mekatronik Bölümü)

MESLEK EĞITIMINE GIRIŞ KOŞULLARI

Meslek Liselerinin Bilgisayarlı Nümerik Kontrol(CNC),Gemi Makineleri, Endüstriyel Mekanik, Hidrolik ve Pnömatik, Hidrolik ve Pnömatik Teknolojisi, Iş Makineleri, Iş Makineleri Bakım ve Onarım, Iş Makineleri Operatörlüğü, Kalıp, Kalıpçılık, Konfeksiyon Makineleri Bakım ve Onarım, Makine, Metal Işleri, Metalurji, Metalurji (Demir çelik metalurjisi), Mikroteknik, Nümerik kontrollü makineler (CNC), Tesviye, Endüstriye Otomasyon Teknolojisi (Mekanik), Mekatronik" bölümlerinden mezun olanlar "Mekatronik" ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.(Mekatronik Programı - Mekatronik Bölümü)

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da genel liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda açık kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli "Sayısal (SAY)" puanı almaları gerekir .(Mekatronik Programı - Mekatronik Bölümü)

EĞITIMIN SÜRESI VE IÇERIĞI

Eğitim süresi 2 yıldır. Bu eğitim süresince öğrenciler;  Ders Için Program dersleri sayfasına bakınız.(Mekatronik Programı - Mekatronik Bölümü)

MESLEKTE ILERLEME

Mesleki eğitimden sonra özel veya kamu sektöründe çalışanlar idari kadroda bölüm şefi , başarılı olursa müdür olabilirler.
ÖSYM tarafından yapılan "Dikey Geçiş Sınavı"nda, başarılı olmaları halinde "Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği, Elektrik Mühendisliği, Elektrik Öğretmenliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik Öğretmenliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği, Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği, Makine Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Tasarım ve Konstrüksiyon öğretmenliği, Uzay Mühendisliği" lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler (Mekatronik Programı - Mekatronik Bölümü)

BURS, KREDI VE ÜCRET DURUMU

Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağlamış olduğu kredi ve yurt hizmetlerinden faydalanırlar. Ayrıca eğitim döneminde işletmelerde staj yaparken işletmenin durumuna ve anlaşmaya göre belli bir ücret imkanı olabilir. Kamu sektöründe çalışacaklar, memur, sözleşmeli veya geçici statülerde çalışma imkanına sahiptirler. Memurlar, teknik hizmetler sınıfında 10. derecenin 1. kademesi ile göreve başlarlar. Maaşları her yıl bütçe kanununa göre belirlenmektedir. Özel sektörde ve kendi işini kuranlarda alınan ücret işin pozisyonu ve işletmenin büyüklüğüne göre değişmektedir. Yabancı dili iyi derecede olanlar ve teknik uygulaması iyi durumda olanlar özel sektörde daha iyi bir ücret alma şansına sahiptirler. (Mekatronik Programı - Mekatronik Bölümü)

Resim Resim


MEKATRONİK LABORATUVARI ELEKTRONİK LABORATUVARI BİLGİSAYAR LABORATUVARI


Bu içerik 27.03.2013 tarihinde yayınlandı ve toplam 21453 kez okundu.