Pazarlama Programı

PAZARLAMA PROGRAMI

Sevgili gençler,
Pazarlama sektörü, değişen dünya koşullarıyla beraber her geçen gün katlanarak artan bir öneme sahip hale gelmiş durumda.  Artık dünya, önemli olanın sadece üretmek değil, aynı zamanda ürettiklerinizi pazarlayabilmek olduğunun farkında. Artık her şirkette her şey pazarlamadan başlıyor.  Yıllarca pazarlama sektörü ve bu sektörde çalışanlar pazarlamacı diye küçümsenirken, bugün artık pazarlamadan gelmeyen bir çalışan asla bir şirkette genel müdürlük seviyesine yükselemiyor. Bu sebeple, bu bölümü tercih ederken aslında hedefinizi çok büyük koymuş oluyorsunuz. Bu yüzden kendinizi iyi yetiştirmeli, bu bölümde size aktarılacak dersleri hem teorik, hem pratik anlamda çok iyi takip etmelisiniz.

Unutmayın, kendinizi iyi yetiştirdiğiniz, hırslı ve istekli olduğunuz takdirde sizin de bir müdür ya da genel müdür olmamanız için hiçbir sebep yok! Ve yine unutmayın ki bu yolda siz diğer tüm bölüm mezunlarından bir adım önde olacaksınız. Çünkü pazarlama yetenekleri gelişmemiş bir kişinin günümüz dünyasında, sizin çıkabileceğiniz seviyeye çıkabilmesine imkan yok! Bu sebeple, pazarlama programı sizler için büyük bir şans. Şanslı olanlarınızla yeni eğitim – öğretim döneminde görüşebilmek ümidiyle,

Öğr. Gör. Tuna Şener
İpsala MYO Pazarlama Programı Sorumlusu

İpsala MYO’da PAZARLAMA                            
İpsala Meslek Yüksekokulu Pazarlama Programı, 2009-2010 eğitim-öğretim yılı itibarıyla eğitime açılmış ve ilk mezunlarını 2010-2011 eğitim-öğretim dönemi sonunda vermiştir. Pazarlama programının amacı, teorik ve sektöre ilişkin pratik bilgilerle donanmış, kendine güvenen, nitelikli elemanlar yetiştirmektir.

Neden Pazarlama Programını Seçmeliyim?    
Çünkü pazarlama, günümüz dünyasında hakkında en çok iş ilanı yayınlanan sektör haline gelmiştir. Programın gerektirdiği mesleki bilgi ve beceriyi kazanabilen öğrenciler, sektörde rahatlıkla iş bulabilecek ve en üst kademelerde görev yapabilecek birer çalışan haline gelebilmektedir.

Pazarlamanın Önemi Nedir?
Pazarlama sektörü dünya genelinde her geçen gün büyüyen, gelişen, kendini yenileyen bir yapıya sahiptir. Özellikle yaşanan son global kriz bir kere daha göstermiştir ki, ülkelerin sürdürülebilir büyümeyi yakalamaları için yalnızca üretime odaklanmaları yeterli olmamakta, üretilen ürünlerin uygun stratejiler izlenmek suretiyle pazarlanması da aynı derecede, hatta belki de daha büyük bir öneme sahip olmaktadır. Zira üretilen bir ürünün tek başına bir ekonomik getirisi yoktur, ancak uygun stratejiler seçilerek pazarlanabildiği sürece ekonomik getiri unsuru olabilmektedir.

Pazarlama Programında Okursam Ne Gibi İş Olanaklarım Olabilir?
Pazarlama mezunları süpermarketlerin yaygınlaşması sonucu bu kuruluşlarda; Mağaza pazarlama sorumlusu, Ürün grup sorumlusu, Müşteri ilişkileri sorumlusu, Raf ve Mağaza Düzenlemesi vb. alanlarda istihdam edilmektedirler. Hizmet sektöründe; özellikle sigorta hizmetleri pazarlamasında aktif rol almaktadırlar. Birebir pazarlamanın önem kazanması ile birlikte bu alanda faaliyet gösteren işletmelerde kişisel satış elemanı olarak görev almaktadırlar. Reklamcılık ve tanıtım firmalarında, Pazarlama Araştırma kuruluşlarında, İşletmelerin Pazarlama departmanlarında ve ülkemizde çok önemli bir istihdam alanı olan bankacılık sektöründe ulusal ve uluslararası bankalarda çeşitli seviyelerdeki pazarlama pozisyonlarında görev alabilmektedirler.

Pazarlama Mezunu Olursam İş Hayatında Yeterince Yükselebilir miyim?
Tabi ki evet!..Tüm dünyada pazarlama faaliyetlerinin öneminin kavranmasıyla beraber yönetim anlayışı da değişmiş, artık pek çok banka, özel işletme ve kuruluşlar birim ve departman yöneticilerini üretim veya operasyondan gelen elemanlardan değil, pazarlamadan gelen çalışanlardan seçmeye başlamışlardır. Günümüzde pek çok şirketin genel müdür seviyesindeki yönetim pozisyonları pazarlamadan gelen çalışanlara emanet edilmektedir.

Pazarlama Mezunu Olursam Dikey Geçişle 4 Yıllık Bölümlere Geçiş Yapabilir miyim?
     Kesinlikle!.. Üstelik geçiş yapılabilecek bölümlerin sayısı hiç de az değil!..Pazarlama Programı mezunları Dikey geçiş hakkını elde edebilmeleri halinde aşağıdaki bölümlerde öğrenimlerini devam ettirip 4 yıllık fakülte mezunu olabilmektedirler:
•  İşletme
•  İşletme-Ekonomi
•  İşletme Enformatiği
•  Pazarlama
•  Halkla İlişkiler
•  Reklamcılık
•  Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
•  Halkla İlişkiler ve Tanıtım
•  Uluslararası İşletmecilik
•  Uluslararası Ticaret
•  Uluslararası Ticaret ve Finansman
•  Lojistik Yönetimi
•  İletişim

Peki Pazarlama Programını Neden İpsala MYO’da Okumalıyım?
Çünkü İpsala MYO’da öğrenim görerek aşağıdaki ayrıcalıklara sahip olabilme şansını yakalayacaksınız:
1- İpsala MYO’nun 2011-2012 eğitim-öğretim döneminde hizmete girmiş olan yeni eğitim binasında öğrenim görme ayrıcalığını yaşayacaksınız
2- İpsala MYO’nun 2011-2012 eğitim-öğretim döneminde hizmete giren, öğrencilerimizin kullanımına tahsis edilmiş, basketbol sahası ve futbol halı sahasını da içinde barındıran spor kompleksinden ücretsiz yararlanma şansına sahip olacaksınız.
3- İpsala MYO’nun genç ve dinamik, özel sektör deneyimine sahip öğretim elemanı kadrosundan sektöre yönelik uygulamalı eğitimler alma imkanına sahip olacaksınız.
 4- İpsala MYO’nun sportif ve kültürel faaliyetlerinde yer alarak kişisel gelişiminize de katkıda bulunma imkanı yakalayacaksınız. İpsala MYO içinde yer alan İpsala MYO Radyo, İpsala MYO Aylık Gazetesi Çalakalem, İpsala MYO Tiyatro Kulübü, İpsala MYO Doğa Sporları Topluluğu, İpsala MYO Halk Oyunları Ekibi, İpsala MYO Erkek Futbol Takımı, İpsala MYO Erkek Basketbol Takımı, İpsala MYO Erkek ve Bayan Voleybol Takımı, İpsala MYO Atletizm Takımı gibi okulumuz bünyesinde faaliyet gösteren sportif ve kültürel topluluklarda aktif olarak görev alabilme şansına sahip olacaksınız.
 5- İpsala MYO’da düzenlenen çeşitli seminerler, söyleşiler, sertifika programları aracılığıyla alanında uzman kişilerden alacağınız ekstra eğitimlerle iş hayatına çok daha hazır bir halde atılabilme imkanına sahip olacaksınız
 6- İpsala MYO’da düzenlenen çeşitli konser, gezi ve eğlencelerle, eğitimin yanında stres de atabileceğiniz eğlenceli bir okul ortamına sahip olabileceksiniz.

 İpsala’da Barınma Sorunu Yaşar mıyım?
             İpsala’da genel anlamda barınma sorunu yaşanmamaktadır. İlçede 2 adet özel pansiyon, 3 adet öğrenciye tahsis edilen apart konutun yanı sıra yapımı yeni tamamlanan TOKİ evleri sayesinde yeterli miktarda kiralık ev de bulunabilmektedir. Yapımına 2013-2014 eğitim-öğretim dönemi içerisinde başlanan Yurtkur Kredi Yurtlar Kurumu yurdunun tamamlanmasıyla birlikte barınma sorunu tamamen ortadan kalkacaktır.

Resim Resim Resim
Resim Resim Resim
Ek Resimler
Bu içerik 27.03.2013 tarihinde yayınlandı ve toplam 11723 kez okundu.